Przejdź do głównej zawartości

Wakacyjna przygoda - kilka słów o "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"

 
Tytuł: "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"
Autor: Artur Pacuła
Wydawnictwo: Dream Books
Rok wydania: 2017


  Książka „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to zdecydowanie powieść młodzieżowa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeczytały ją osoby starsze niż te, do których jest skierowana. Znajdziemy tam wiele przygód i fakty historyczne, a przede wszystkim doskonałe dopasowanie opisów miejsc, gwary i zwyczajów do miejsca akcji.
   Jest to druga opowieść o Igorze i jego znajomych, którzy w poprzedniej części („Gdzie jest korona cara?”) szukali skarbu. Czas akcji powieści rozpoczyna się, kiedy Igor po powrocie z obozu musi jechać do wujka do Katowic i obawia się, że będą to najnudniejsze wakacje na świecie – bo w mieście. Nie wie jednak, że przygoda już na niego czeka. Pojawi się nowy przyjaciel i nowa misja, ale nie zabraknie też starych znajomych. Wszyscy razem tworzą zespół godny powieści szpiegowskich z tajnymi agentami, w którym zawsze znajdzie się ktoś w gorącej wodzie kąpany, który wszystko chciałby zrobić od razu, specjalista od elektroniki i wyszukiwania informacji oraz oczywiście przywódca. To powieść, która naprawdę wciąga czytelnika już od pierwszych stron i potrafi trzymać w napięciu.
   Ważne jest też to, że książka porusza trudne tematy dotyczące młodzieży. Mamy tutaj m.in. samotne rodzicielstwo, skłóconą rodzinę, ucieczkę z domu, kradzież, rodzica pracującego za granicą. Jednak nie sprawiają one, że powieść czyta się ciężko. Wręcz przeciwnie – mi czytało się ją bardzo lekko. Przyznam, że na początku trudno było mi się przestawić na czytanie gwary śląskiej, ale z czasem było to coraz łatwiejsze.
  Cała opowieść jest oparta na wielu dość nieprawdopodobnych w życiu sytuacjach, pewnych zbiegach okoliczności i niesamowitej ludzkiej życzliwości skonfrontowanej  z ludźmi złymi i łasymi na pieniądze. 
Spodobało mi się zakończenie, które otwiera drzwi do kolejnej części o przygodach młodych poszukiwaczy skarbów, która jak informuje nas na końcu książki autor, jest już w przygotowaniu. 
  Podsumowując, powieść oceniam bardzo pozytywnie i polecam wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.
   
Za swój egzemplarz książki z dedykacją oraz możliwość przeczytania jej, jak i zrecenzowania, dziękuję autorowi – panu Arturowi Pacule. 

Komentarze

 1. Trochę dziwny tytuł, ale całość... Twoja opinia zapowiada przyjemną i bardzo wartościową lekturę. Podobają mi się takie pozycje, które właśnie poruszają obecne "młodzieżowe" problemy, ale też problemy, z którymi mogą się zetknąć w przyszłości. Czasami spojrzenie z boku przynosi zupełnie nieoczekiwane rezultaty. Dużo ostatnio czytam młodzieżówek, ale może czas na młodzieżową przygodówkę? Zaczęłabym jednak od pierwszego tomu, bo strasznie nie lubię czytać "od środka". :D No i rzecz jasna polecę młodzieży. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach, choć nie najbliższych :D Ale ja lubię takie historie dla młodszych :)
  Pierwsza współpraca brawo! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że Ci się podobało, bo bardzo lubię tę książkę jak i poprzednią autora :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Po długiej przerwie - kilka słów o "Ponieważ Cię kocham"

Tytuł: "Ponieważ Cię kocham"
Autor: Guillaume Musso
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2014

„Zanim państwo zabiorą się do lektury, chcę poprosić o dyskrecję: proszę nie zdradzać zakończenia przyjaciołom.”
Dobrze panie Musso. Nie zdradzę.  Głównych bohaterów poznajemy w grudniową noc. Bezdomny i sławna skrzypaczka. Nastolatka. Młoda kobieta – „gwiazda” wszystkich brukowców. Psycholog. Tyle ich dzieli, a jeszcze więcej łączy. Ale ciii… w końcu obiecałam, że nie zdradzę. Ale o co chodzi? Mała dziewczynka znika w centrum handlowym. Rozpoczynają się poszukiwania. Przez 5 lat nikt nie może jej znaleźć. Ojciec, załamany całą sytuacją i utratą córki, dosłownie ląduje w podziemiach Nowego Jorku. Jej matka puszcza się w wir pracy. W pewnym momencie traci już nadzieję i godzi się z myślą, że córka nie żyje. Jednak dokładnie 5 lat po jej zaginięciu – Layla odnajduje się. Mark – jej ojciec – jedzie do Los Angeles, aby zabrać ją z powrotem do domu. I tu wszystko się zmienia. Na pokładzie…

Miss Spoconego Podkoszulka - kilka słów o "After. Płomień pod moją skórą"

#czytanie to nie jedyna moja pasja

Cześć! Dzisiaj mam dla Was post w ramach akcji organizowanej przez Z książką do łóżka, która ma na celu udowodnienie innym, że MY – bookblogerzy, książkoholicy, nałogowi czytacze, a przede wszystkim po prostu CZYTELNICY – mamy też inne pasje.   W zakładce O mnie możecie przeczytać, że lubię różne rzeczy, ale nie skupiam się tam na niczym konkretnym. Korzystając z okazji, że mogę wziąć udział w akcji #czytanie_to_nie_jedyna_moja_pasja, krótko opiszę moje poza czytelnicze pasje i przybliżę Wam trochę moją osobę. Uwielbiam próbować różnych rzeczy oraz rozwijać je na wiele sposobów, ale tym razem skupię się na 3 konkretnych pasjach.
Punkt pierwszy – KREATYWNOŚĆ
Kreatywność ciężko nazwać pasją czy hobby. Jednak moją pasją jest jej rozwijanie. A możliwości jest milion! Ja najczęściej wypełniam kolorowanki dla dorosłych i antystresowe. Można się śmiać, że kolorowanki to są dla dzieci, ale pokolorowanie jednego szczegółowego obrazka, zajmuje naprawdę dużo czasu i nie jest takie proste. Jeż…